Про бельгійську спадщину Лисичанська

1 лютого в Лисичанському міському краєзнавчому музеї відкрилася фотовиставка «Будівельний бельгійський спадок Лисичанська кінця ХІХ — початку ХХ століття», яка проходить у рамках проекту «Жовта Лінія» за ініціативи Українського кризового медіацентру і ставить за мету привернути увагу до історичних споруд, що є монументальною спадщиною нашого міста. Відкриття виставки відвідав міністр-радник Посольства Королівства Бельгія в Україні пан Мішель Версаль. Також на захід завітали представники USAID та Українського кризового медіацентру,  начальник відділу культури Лисичанської міської ради Людмила Ткаченко,  працівники інших музеїв, жителі міста та студенти.

Хто з лисичан хоча б раз зацікавлено не розглядав незвичні для нас дивовижні будівлі колишньої лікарні содового заводу чи гімназії! Ці споруди в нашому місті наприкінці ХІХ століття створили бельгійські архітектори, а необхідність їх побудувати виникла завдяки бельгійському інженеру та підприємцю Ернесту Сольве та пермському купцю Івану Любимову, яким прийшло на думку заснувати на території тоді ще селища Верхнього акціонерне товариство для виробництва соди.

Світлини виставки демонструють гостям будинок-маєток директора содового заводу, бельгійські житлові квартали для робітників, дитячу лікарню (адміністративна будівля содового заводу) та лікарню содового заводу, гімназію (казарма содового заводу для неодружених працівників), будинок приїжджих, адміністративну будівлю заводу, Миколаївську церкву. Історією кожної з будівель поділився з присутніми науковий співробітник Лисичанського краєзнавчого музею Микола Ломака. От тільки шкода, що велич цих споруд наразі нам доводиться роздивлятися через призму безжального часу. Адже здерта фарба, розбиті вікна стали їхніми незмінними супутниками.

Залишається сподіватися, що мета виставки буде досягнута і через роки ми будемо пишатися розкішними відреставрованими спорудами не тільки на фото.

Ірина Григоренко

Об авторе admin