Панічні атаки: причини і лікування

Панічні атаки – важкі неконтрольовані приступи тривоги та страху. З початку конфлікту на Донбасі для мешканців Луганщини це досить поширений симптомокомплекс. Іноді люди вважають, що це важке психічне захворювання, тому до психіатрів не звертаються, щоб це не вплинуло негативно на соціальний статус. Інші лікуються народними засобами, не розуміючи серйозності цього захворювання. Сьогодні нашу розмову про панічні атаки будемо вести з координатором центру травматерапії м. Сєвєродонецька Іриною Малік.

 • Вітаю, Ірина, розкажіть, будь ласка, про ознаки панічної атаки, на що слід звертати увагу в першу чергу?
 • Добрий день, дійсно, це тема дуже важлива для жителів нашого регіону. В останній час ми стикаємось з симптоматикою панічних атак все частіше. Найпоширенішими ознаками панічного стану є відчуття нестачі повітря, людина починає задихатися, від чого виникає жах задихнутися та померти. Інколи людина думає, що в неї почалась астма або виникли серйозні проблеми з дихальними шляхами. Прискорюється серцебиття, є неприємні відчуття в області грудей, іноді навіть біль. Деякі відчувають нудоту та запаморочення, від чого виникають труднощі з пересуванням, ти ніби не контролюєш власне тіло. На фізичному плані це також може бути різка зміна температури: людину кидає то в жар, то в холод, вона починає сильно пітніти, часто виникає тремтіння у всьому тілі. Можуть відбуватися зміни і в психологічному стані: людина перестає відчувати себе собою, їй починає здаватися, що все це сон, ситуація перестає сприйматися як реальна. Відбувається так звана «деперсоналізація» або «дереалізація». Сильний страх паралізує, є найяскравіше відчуття, що зараз станеться щось дуже страшне. Характерною ознакою панічних атак є те, що вони приходять ніби нізвідки, «на рівному місці», і можуть не бути пов’язані з подіями, які в цей момент відбуваються з людиною.
 • Ви назвали ознаки, які має кожна людина в момент стресу, коли їй дуже страшно.
 • Справа в тому, що в стресі починає діяти механізм, який еволюційно «відточений» природою з метою збереження нашого життя. Що відбувається? Провокується різкий викид адреналіну – гормону, який готує тіло до реакції на потенційно небезпечну ситуацію, запускає механізм «бігти або нападати». Тобто, мозок посилає людині сигнал «Рятуйся!» Такий відгук тіла на небезпеку є цілком нормальним та корисним для виживання.  Але ж  панічна атака – це збій в системі, так званий «аварійний режим», який включається без потреби.
 • Зрозуміло, але здається, що такі симптоми як прискорене серцебиття та проблеми з диханням мають й інші хвороби, наприклад серцеві захворювання.
 • Так,  дійсно. У мене в практиці був випадок, коли жінка прийшла на консультацію, тому що корвалол, який вона приймала при приступах, не допомагав. Маючи всі ознаки панічної атаки, вона вважала, що це проблеми з серцем.
 • Тож як з цим бути? Як точно знати, що в тебе панічна атака, а не щось інше?
 • Ми маємо виключити інші розлади, тому нам важливо знати заключення ендокринолога, невролога та кардіолога. За симптомами панічної атаки можуть скриватися проблеми щитовидної залози, патологія органів дихання або серцева патологія. Тому консультація медичних фахівців, яких я назвала, першочергова.
 • У мене зараз таке враження, що панічні атаки – це дуже серйозна психічна хвороба, яка важко піддається лікуванню.
 • Це не зовсім так. В сучасній психотерапії цей розлад успішно лікується в комплексі з грамотною медикаментозною підтримкою. Але якщо не лікувати, панічні атаки знижують рівень якості нашого життя, а також можуть спровокувати депресії, фобії, важкі неврози, серйозної проблеми в соціальній сфері: людина почне уникати певних ситуацій. Наприклад, перестане сідати за кермо автомобіля, якщо приступи відбуваються тільки там. Або не зможе залишатися вдома одна чи, навпаки, почне уникати ситуацій скупчення людей.
 • Але якщо людина ще не готова піти до спеціалістів зі своєю проблемою, чи може вона сама впоратися з цим?
 • Є деякі техніки, які допомагають більшості людей.
 • Регуляція дихання. Вона потрібна для того, щоб збалансувати рівень вуглекислого газу в крові. Є рекомендація зробити вдих та видих однаково тривалим, наприклад по 4 секунди. Або по 6 секунд. Дихання повинно бути рівне і повільне. Техніки глибокого дихання іноді роблять дива.
 • «Корисна думка». Під час приступу повторюйте собі, що все це скоро закінчиться, симптоми не мають загрози життю, ви не помрете та не зійдете з розуму.
 • Переключення уваги. Намагайтеся переключити увагу на реальність, яка вас оточує: рахуйте вікна, машини, дерева, людей в червоному одязі або називайте подумки всі предмети, що вас оточують.
 • Спостереження за відчуттями. Спостерігайте за ними та відпускайте. Намагайтеся подивитися на себе як би зі сторони. Уявіть, щоб ви порадили своєму другу в такій ситуації.

Звичайно, це способи для першої швидкої допомоги. І ви шукайте свій, бо ми всі різні, і те, що підходить іншим, може не спрацювати з нами. Але якщо ви бачите, що самі не справляєтеся, то звертайтеся до фахівців.

 • Ірино, якщо людина подумала і наважилася звернутися до спеціаліста, то як це зробити?
 • Наш центр травматерапії з фахової психологічної допомоги працює вже п’ятий рік в рамках проекту «Психологічна стабілізація людей, постраждалих від конфлікту в Україні». Завдяки цьому ми здійснюємо безкоштовні спеціалізовані консультації для мешканців Луганщини, які дбають про своє психічне  здоров’я. Нашими послугами скористалися вже сотні людей, які мали депресію, тривожні розлади тощо. Також ми можемо взяти для психологічного супроводу людей, які потерпають від насильства. Ще раз хочу наголосити, що наші послуги для клієнтів в рамках проекту безкоштовні. Нас можна знайти за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренка, 20-А, тел.: +38 050 807 20 75.

Об авторе admin