Ірина Козлова, ексзаступник генерального директора з контролю якості КП «Луганська обласна «Фармація Північ»: «Відшкодування за використані електронні рецепти отримуємо двічі на місяць»

За електронними рецептами (урядова програма «Доступні ліки») в населених пунктах на лінії зіткнення (Попасна, Золоте, Гірське, Щастя, Станиця Луганська, Петропавлівка) ліки видають 12 аптечних закладів. Усі вони належать до «Фармації Північ».

“Ми – комунальне підприємство, – говорить Ірина Козлова, – і для нас завжди на першому місці – соціальний складник. Маємо забезпечувати мешканців регіону потрібними ліками. У багатьох невеликих селах діяльність наших аптек збиткова, але ми продовжуємо працювати. Беремо участь у всіх урядових програмах, пілотному проєкті із забезпечення препаратами  інсуліну та іншими «Доступними ліками» амбулаторних хворих за безоплатними та пільговими рецептами, що надають лікарі. . Так ми піклуємося про людей.

Маємо 85 аптек та аптечних пунктів, які за договором з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) беруть участь у роботі програми «Доступні ліки», у 74-х з них можна отримати медичні препарати – не тільки в містах, а й у селищах міського типу та невеликих селах. Понад 30 наших аптечних закладів працюють близько від лінії розмежування. Попри напружену ситуацію і небезпеку для життя, співробітники щодня сумлінно виконують свій обов’язок.

Щодо «Доступних ліків», видавали як за паперовими рецептами, так, уклавши договір із НСЗУ, і за електронними. Зараз ми впевнені в надійному партнерстві. Двічі на місяць отримуємо відшкодування за використані електронні рецепти. Для нас така фінансова відповідальність дуже цінна. В аптеках, де найбільше відвідувачів, облаштували друге робоче місце спеціаліста з видавання лікарських засобів. Це зменшило черги, покращило традиційні показники роботи.

— Наскільки сильна конкуренція на ринку? Як ваша установа її витримує?

— Усього в області більш 450-ти аптечних закладів різної форми власності. Із них у програмі бере участь (разом з нашими) 147 аптек. Конкуренти не обтяжують себе соціальними  програмами, мають можливість бути гнучкішими, тож нам доводиться нелегко. У програмі «Доступні ліки» наші конкуренти воліють брати участь тільки в містах, бо так вигідніше. А от у селищах міського типу з 29-ти аптек-учасників «Доступних ліків» наших – 24. А на лінії розмежування електронні рецепти можна використати лише в нас.

Свого часу обласна військово-цивільна адміністрація дуже нам допомогла у відкритті аптек на лінії розмежування, було вкладено чималі кошти. Але зараз, на жаль, нам доводиться згортати нашу мережу, бо ми не можемо платити високу орендну ставку, змагатися із комерційними структурами.

У другому кварталі цього року ми надали ліки за 25-ти тисячами електронних рецептів, у третьому – за 35-ти тисячами. Це показники не гірші, а подекуди навіть кращі, ніж у «комерсантів».

Також хочу звернути увагу на якість персоналу. Ми маємо категоричну позицію ставити на відповідальні посади тільки людей з відповідною освітою та кваліфікацією. А конкуренти часто лише прикриваються документами людей, які насправді давно або на пенсії, або займаються іншими справами, і в аптеці, яку начебто очолюють, ніколи практично не бувають, за них справи ведуть люди без знань і розуміння суті цієї роботи.

— Що потрібно було для початку роботи в програмі «Доступні ліки»?

— Для того, щоб брати участь у програмі «Доступні ліки» із 1 квітня 2019 року, аптечний заклад повинен укласти договір про реімбурсацію (виплата компенсацій) із НСЗУ. Усі процеси, пов’язані з укладенням договорів, погашенням рецептів, звітуванням, відтепер відбуваються  за допомогою електронних інструментів. Щоб укласти договір про реімбурсацію, в аптечному закладі має бути комп’ютер та підключення до Інтернету та аптечної інформаційної системи (АІС), яка дозволяє обмінюватися інформацією з центральною базою даних електронної системи охорони здоров’я, а також у всіх працівників, які видають лікарські засоби за електронними рецептами, – кваліфіковані електронні підписи. Ми виконали усі ці вимоги, хоч було й непросто. Зокрема, обрати аптечну інформаційну систему, адже використання АІС не є безкоштовним, як, наприклад, програмне забезпечення для видавання інсулінів. Так у фармацевтичних закладів виникають додаткові витрати.

— Які актуальні проблеми впровадження та реалізації електронних рецептів за програмою «Доступні ліки»?

У цілому система працює добре, але деякі моменти ще потребують доопрацювання. Так, не до кінця врегульовано кількість видавання лікарського засобу за електронним рецептом . Наприклад, лікар виписав одному пацієнту два електронних рецепти: один – на лікарський засіб, за міжнародною непатентованою назвою (МНН), Метформін у таблетках 1000 мг № 60 та другий – Метформін таблетки 500 мг № 60, тобто пацієнт протягом двох місяців мав приймати вранці 1 таблетку по 1000 мг і ввечері 1 таблетку по 500 мг.

Аптечний заклад видав за першим рецептом Метформін у таблетках 1000 мг № 60, а другий  рецепт на Метформін у таблетках 500 мг № 60 система не дозволила задовольнити, надавши таку інформацію: «В один період лікування одному пацієнту можна видати лише один рецепт того самого засобу за МНН».

Також програма видає не весь перелік лікарських засобів торгової назви, що є в Реєстрі.

Ускладнює роботу неможливість видачі ліків у зв’язку з різницею в цінах, що формуються в аптеках і зазначені в Реєстрі, затвердженому МОЗ України. Неузгодженість вартості препаратів у аптечному закладі пов’язана з тим, що виробник недотримується цін на лікарські засоби або  дистриб’ютор – розміру оптової надбавки.

Але ці усі проблеми можна розв’язати, бо сам принцип роботи програми «Доступні ліки» дуже важливий, ми це бачимо з нашої практики та відгуків наших пацієнтів.

Наприкінці 2019 року Ірина Козлова вийшла на пенсію після 60-ти років роботи в одній організації.

Розмовляв Олег Листопад

Об авторе admin