НАВЧАТИСЯ ДІЯТИ, МРІЯТИ ТА ВПЕВНЕНО ЙТИ ВПЕРЕД!

Близько двохсот сертифікованих і натхненних освітян Луганської та Донецької областей завершили перший 5-денний інтенсив для вчителів «Освітній марафон».

«Освітній марафон» — це проєкт, спрямований розвинути освітнє середовище Нової української школи. Використовуючи найкращі практики вітчизняних та закордонних спеціалістів, команда «Освітнього марафону» поставила задачу допомогти керівникам та вчителям шкіл підвищити конкурентоздатність навчального закладу, мотивувати до взаємодії із учнями, а також розвинути партнерство з батьками і громадою.

КОМАНДИ, НА СТАРТ!

У заході взяли участь команди зі 60 шкіл Донеччини та Луганщини, що представили такі міста й містечка, як Маріуполь, Краматорськ, Дружківка, Покровськ, Красногорівка, Авдіївка, Волноваха, Слов’янськ, Добропілля, Бахмут, Вугледар, Селідове, Костянтинівка, Новогродівка, Торецьк, Сватове, Троїцьке, Біловодськ, Лисичанськ та його найближчі сусіди — Золоте, Попаснянський район, Рубіжне, Сєвєродонецьк. Лисичанськ представляли команди двох навчальних закладів – загальноосвітня школа № 7 та НВК «Гарант».

У складі команди Лисичанського НВК «Гарант» –  директорка Світлана Боровкова, заступниця Ірина Чумак та вчителька зарубіжної літератури Олеся Дорофєєва. Протягом навчального року всі команди розроблятимуть стратегію розвитку навчального закладу. А для цього всі команди пройшли відповідну підготовку в грудні 2019 року, тож конкуренція буде серйозною.

Протягом п’яти днів педагоги Донеччини і Луганщини навчалися способам впровадження в конкретних закладах освіти ідей Нової української школи, які презентувала та прокоментувала для учасників міністерка освіти й науки України у 2016-2019 рр. Лілія Гриневич. Досвідом розбудови середньої освіти за кордоном ділився з українськими освітянами керівник проєкту «Фінська підтримка реформи української школи «Навчаємось разом» Арто Ваахтокарі.

  • Те, що дійсно близько нашому колективу, — це академічна свобода й відповідальність вчителів, командна робота й педагог-лідер, який вміло спрямовує їх діяльність, а не тільки контролює їх. Звичайно, важливо мати гарний кадровий потенціал, але певна частина колективу, орієнтуючись на більшість, намагається бути на рівних, розвиватися, і це дійсно вартує поваги! – впевнена заступниця директора НВК «Гарант» Ірина Чумак.

Говорячи про формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти, заслужений вчитель України, шеф-редактор порталу «Освітня політика» Віктор Громовий звернув увагу на головний меседж: порівняння шкіл за рейтингом ЗНО, численними конкурсами, призовими місцями в олімпіадах є не просто недоречним, а навіть не має сенсу.

  • Згодна з паном Віктором, адже важливо аналізувати умови кожного закладу, порівнювати навчальний заклад сьогодні, досягнення й зміни в ньому завтра. Свобода, індивідуальність і різноманітність мають стати трьома китами, на яких ґрунтується система розвитку сучасної освіти, — ділиться думками вчителька літератури Олеся Дорофєєва.

Учасники «Освітнього марафону» міркували про нові форми й методи навчання разом з координаторкою міжнародного проєкту DARE за підтримки МБФ «Карітас Австрії» Наталією Церклевич.

  • Ми дуже активно обговорювали питання, як будуть навчатися учні, наприклад,  у 2048 році? Можливо, це далека перспектива, проте певна тенденція є і сьогодні: учні будуть навчатися самостійно, академічні знання може знайти кожен, важливо навчитися, ЯК і ДЕ їх шукати (у книжках, інтернеті, на онлайн платформах). Чи залишиться школа взагалі? Думаю, так! Але як Освітній_HUB, осередок спілкування, розвитку здібностей, безпечний і відкритий простір для фантазії, творчості та щастя, — впевнена директорка НВК «Гарант» Світлана Боровкова.

Програма «Освітнього марафону» включала також роботу в тематичних групах, учасники й учасниці навчалися командної взаємодії та управлінню ситуаціями емоційної невизначеності під керівництвом досвідчених психологінь Валентини Завірюхи та Анни Коцюби, вчилися мислити критично, розглядаючи проблемні ситуації, запропоновані кандидатом психологічних наук Ольгою Мерзляковою. Під час емоційного й змістовного тренінгу «Тайм в кайф» разом з бізнес-тренером Ваче Давтяном вчилися долати хаос та опанувати багато задач успішно і з задоволенням.

Ґрунтовна й всебічна дискусія розгорнулася під управлінням завідувача кафедри освітнього лідерства Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка Костянтина Линьова, під час якої освітяни обговорювали зміст й структуру концепції розвитку закладу освіти, вона надала вектор подальших дій команди НВК «Гарант».

  • Знання, які ми отримали під час першого інтенсиву проєкту «Освітній марафон», допоможуть зробити нашу мрію про «Школу 2030, яка буде цікавою для всіх» реальністю. «Гарант» — на шляху до стратегічного планування. Повернулися з намірами провести оцінювання якості освіти. Вчителі, учні, батьки долучилися до онлайн-опитування про переваги та недоліки нашого навчального закладу. Розпочали ретельний аналіз освітньої і управлінської діяльності. Потім обговоримо це з учительською, учнівською та батьківською громадами. З урахуванням цих думок будемо далі працювати над стратегією закладу. Сподіваємося, що зробимо це якісно і потрапимо на другий етап марафону, — розповіла директорка НВК «Гарант» Світлана Боровкова.

ПРО ОРГАНІЗАТОРІВ І ПАРТНЕРІВ

Проєкт «Освітній марафон» реалізується БО «Благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» в рамках проєкту «Демократичне врядування в Східній Україні» Агентства США міжнародного розвитку (USAID). Інформаційний партнер – Донецький прес-клуб. БО «Благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» створена у 2014 р., голова правління Денис Блощинський, громадський діяч, підприємець, музикант, лідер гурту Nesprosta.

Фундація має успішний досвід роботи з підлітками, зокрема «Відкривай Україну» — найбільшій в Україні освітній командний гейміфікований проєкт для учнів 7-11 класів, який навчає школярів творити зміни в суспільстві. Серед найгучніших проєктів та програм Фундації — «Обличчя міст», «Щасти на ЗНО», «Музика Гідності», «Освітній Марафон», Освітній проєкт «Відкривай Україну», і, нарешті, найбільший український культурно-просвітницький фестиваль «З країни в Україну», який проходить щороку у десятках міст. До речі, у жовтні 2019 року культурний фестиваль відбувся і в Лисичанську. Організаторами була наймолодша команда десятикласників НВК «Гарант».

  • Пам’ятаю, якими натхненними й щасливими були обличчя дівчат і хлопців після знайомства з організаторами фестивалю «З країни в Україну», як вони змінилися, коли отримали підтримку й довіру організаторів, зібрати потужну команду ровесників-волонтерів і змогли провести фестиваль в Лисичанську! Отже, маємо класний досвід саморозвитку учнів, вміння працювати в команді, втілення сміливих креативних ідей. А сьогодні і ми, учителі, долучилися до команди проєкту «Освітній марафон» від БФ «БО «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну». Впевнена, що зможемо змінити наш навчальний заклад, реалізувати стратегію його розвитку, адже всі разом ми прагнемо стати більш професійними, покращити взаємодію з дітьми та батьками, мотивувати їх до активності, — підкреслила вчителька зарубіжної літератури Олеся Дорофєєва.

І КОЖЕН ФІНІШ — ЦЕ ПО СУТІ СТАРТ!

Всі освітяни, які навчалися на конференції «Освітній марафон. Інтенсив для вчителів Донеччини і Луганщини», отримали сертифікати — учасника проєкту та про підвищення кваліфікації, які є важливими документами для педагогів в умовах реформи загальної середньої освіти й системи підвищення кваліфікації учителів.

Команди навчальних закладів, повернувшись у свої міста та села, почнуть напрацьовувати стратегії своїх шкіл під менторством досвідчених експертів. А вже у лютому 2020-го відбудеться наступна конференція-інтенсив.

І на фінальній зустрічі в червні освітяни презентують готові стратегії розвитку школи. Команди, які підготували найкращі стратегії, отримають сертифікати та можливість взяти участь у конкурсі на отримання грантів на реалізацію розроблених стратегій.

Наш кор.

Об авторе admin